GIG LISTING


2024

APRIL

16 Si Connelly, Camden Club

Sam Sweeney, Moth Club

Tadhg Daly, Lexington

17 Paloma Faith, Hammersmith Apollo

Ariel Sharratt & Mathias Kom, Water Rats RM *GIG OF THE WEEK*

Lulu/Rachael Sage, London Palladium

Ben Marwood/Oxygen Thief, Aces & Eights

18 House Of All. The Dome

Emile Sande/Kate Stables/Lail Arad/Sam Amidon/Vasti Bunyan, Roundhouse

The Feeling, Rough Trade East

19 Motorcycle Display Team, Luna Lounge

Boyz2Men, Wembley Arena

Kosheen, Koko

Two Weeks In Nashville, Shacklewell Arms

Old Dirty Brasstards, Blues Kitchen

True Strays, Green Note

20 Boyz2Men, Wembley Arena

Kaiser Chiefs/Youth Sector, Troxy

Loose Articles, New Cross Inn

Rob Pursey, Book Club

21 Alasdair Roberts, Kings Place

Kaiser Chiefs, London Flippers

Amelia Coburn, Ye Olde Rose & Crown Theatre Club

Ewan Bleach, Jamboree

Tessa Rose Jackson, The Finsbury

22 Jethro Tull, London Palladium

23 Gismo Verallis, Waiting Room

Steve Gunn, Moth Club

Si Connelly, Pizza Express Holborn

Echo Wants Her Voice Back, The Grace EVENT

Daniel Beddingfield, London Palladium

24 Dave Matthews Band, Albert Hall

The Dirty Nil/Sick Joy, Scala

The Dunwells, Old Queens Head

25 Dave Matthews Band, Albert Hall

The Feeling, Boisdale Canary Wharf

Fat White Family, Rough Trade East

Millie Manders & The Shutup, Star Inn Guildford

Annie Dressner, Green Note

Le Junk, Sofar Sounds

26 Dez Dare & Juis Bruno, Cavendish Arms

Old Dirty Brasstards, Signature Brew

Yur Mum, Shacklewell Arms

Lau, Kings Place

Kula Shaker, Electric Ballroom

Ja Wobble, The Garage

Mamas Gun, Pizza Express Jazz Club Soho

27 Polly Gibbons, Boisdale Belgravia

Mango In Euphoria, Two Palms

Mylor, Sebright Arms

Sari Schorr, The Grace

Marty Wilde, Blackheath Halls

Aurora/Sam Amidon, Kings Place

Kula Shaker, Electric Ballroom

Hypnotic Brass Ensemble, Jazz Cafe

Orbital, Troxy

Finley Quaye, West Hampstead Arts Club

Quicksand/Kristen Hersh/The Dream Syndicate, EartH

28 Kristin Hersh, Rough Trade East

Jody & The Jerms, Suburbs Guildford

29 The Kut, Signature Brew

30 Train, Albert Hall RM *GIG OF THE WEEK*

Skylar, The Grace

MAY

1 Bears In Trees, Koko

Si Connelly, Troubadour

Cat Power, London Palladium

This Is The Kit, Queen Elizabeth Hall

2 Zoot Money, Eel Pie Club

Haunt The Woods, St Pancras Old Church

Jane Weaver, Scala

Editors, Brixton Academy

Average White Band, Albert Hall

Nadine Shah, Heaven

3 Old Dirty Brasstards, Between The Bridges

Mary Gauthier, Kings Place RM *GIG OF THE WEEK*

Blue Rose Code, Omeara

James Walsh, Slaughtered Lamb

4 Rob Picazo, Green Note

Bugeye/KIN. Oslo

Old Dirty Brasstards, Omeara

Billie Mahoney, Lexington

Matt Deighton, Kings Place

James Walsh, Slaughtered Lamb

5 Ewan Bleach, Jamboree

Camens, The Grace

Show Of Hands, Bush Hall

Nine Below Zero/The Chords UK, 229

6 Bettye Lavette, Cadogan Hall

7 Tom Walker, Hammersmith Apollo

The Black Keys/Circa Waves, Brixton Academy

Josienne Clark, Cecil Sharpe House

8 Leann Rimes, 02 Arena

The Black Keys/Circa Waves, Brixton Academy

Marcus Bonfanti, Green Note

9 Blair Dunlop, Water Rats

Billy Bragg, Islington Assembly Hall

The Black Keys, Brixton Academy

Michael Head & The Red Elastic Band, EartH

Tony Njoku, The Old Church

10 Fiona Bevan & Adam Beattie, Kings Place

The Empty Pge/Hurtling, Night Owl

Dana Gillespie, Crawdaddy Club Richmond

11 SickLove, The Grace

Leee John/Loose Ends, Indigo @ 02 RM

Rob Picazo, Ram Jam Records Kingston

Villagers, Rough Trade East RM *GIG OF THE WEEK*

New Model Army/Fred’s Atomic Dustbin, Roundhouse

The Rifles, Forum

12 Marisa & The Moths, Underground

13 Bryan Adams, Albert Hall

sekou, Omeara

14 Bryan Adams, Albert Hall

Dionne Warwick, Theatre Royal Drury Lane

Corella/Luna Bay, Koko

15 Hannah Grace,Piano Smithfield

Bryan Adams, Albert Hall

The Black Crowes, Hammersmith Apollo

Laura Oakes/Rob Wheeler. Pizza Express

Holborn

16 Millie Manders & The Shutup, Downstairs at The Dome

VC Pines, Lower Third